AALESTRUP: Aalestrup Rideklub afholder i weekenden, 1. og 2. marts, Fastelavnsstævne i dressur og spring for heste og ponyer. Stævnet er et D-stævne og er åben for alle klubber under Dansk Ride Forbund. Stævnet foregår indendørs, og der opvarmes i den ene hal og rides konkurrence i den anden hal, så interesserede tilskuere også kan følge med fra rytterstuen.
Der afvikles dressur om lørdagen og de ca. 90 starter er fordelt med en tredjedel ponyer og to tredjedele heste.
Formålet med dressuren er at teste hestens lydighed, smidighed, fysik og evner. Dommeren bedømmer også rytterens opstilling og samarbejde med hesten. Rytterne skal ride et program, hvor gangarter og øvelser bedømmes ud fra en pointskala mellem 1-10. Efter konkurrencen får rytterne udleveret deres bedømmelse fra dommeren og kan derefter bruge dommerens kommentarer til de enkelte øvelser til den videre træning.
Om søndagen er der ridebanespringning. Her skal rytterne gennemride en bane med forhindringer. Udfordringen er at gøre det uden fejl og i kortest mulige tid. Samtidig skal rytteren samarbejde med hesten og bedømme afstanden til næste forhindring, så hesten får det rigtige afsæt og kommer sikkert over forhindringen. Inden konkurrencen starter, har rytterne lov til at gå banen igennem og få indtryk af, hvor svær banen er og hvor de skal ride forsigtigt eller kan skyde en genvej. Der er ca. 60 starter i springningen.
Bettina Dahl Pedersen fra Aalestrup Rideklub, som er koordinator på stævnet udtaler, at hun håber på mange borgere i Aalestrup har lyst til at komme og overvære de flotte heste og deres ryttere til stævnet.
Klubbens første præsident var fabrikant Anton Larsen, Gedsted
Af Ture DamtoftGEDSTED: Det var en lidt overvældet Tor Berg, der forleden som den første af de nye...
Ni lokale orkestre og grupper sang og spillede
Store planer med Hougaarden, der bl. a. skal have nyt tag
Overskuddet uddeles til byens foreninger efter festen
Samme antal henvendelser i første halvår som i hele 2021
Ildsjæle troede næsten ikke deres egne øjne, da de så mail fra Landdistriktsudvalget
Madaffald og drikkevarekartoner skal også sorteres
Traktortræk fredag, 30. juli forventes at blive stort
Nu kommer der mange besøgende i rosenparken