Aalestrup: Gennem mange år har Lions Club i Aalestrup været arrangør af Sct. Hans festen i Rosenparken og det er da også de aktive” løver”, som igen i år står klar med et omfattende program til festen i morgen aften, torsdag den 23. juni.
Som sædvanligt er det orkestret ”Black Label” der indleder programmet med at spille, mens publikum samles i de dejlige omgivelser, forhåbentligt på en skøn og lun midsommeraften.
For fjerde år i ræk bliver der arrangeret ”Anderace”. Det er et populært indslag hos såvel børn som voksne, når de små gule ællinger kappes om at komme først på en nærmere afmærket rute i Simested Å. Der er fine præmier til de tre første ællinger, der rammer målstregen.
Efter velkomst og fællessang vil der være underholdning med den lokale sangerinde, Anja Maindal. Hun har optrådt i forskellige sammenhænge ved arrangementer i Aalestrup og efterhånden fået sig et godt solidt lokalt publikum, som gerne møde op for at høre hendes dejlige sang og guitarspil.
Klokken 20.30 vil det store bål blive tændt og det er som altid forhenværende sparekassedirektør Tage Buhl, der er ”fyrmester”. Nogle gange har det været ret besværligt, at få ”fut” i træet , der er bygget op om et stort tårn, selvfølgelig med en heks på toppen.
Mens heksen flyver afsted til Bloksbjerg og alle nyder bålet vil der traditionen tro, være båltale. I år er det skoleleder Steen Thomsen, Aalestrup Realskole der holder båltalen. Efter båltalen vil alle istemme ” Midsommervisen : ”Vi elsker vort land”., hvorefter Black Label igen vil underholde med dejlig musik, indtil de sidste gløder far bålet dør ud.
Som tidligere år vil der også i år være mulighed for børnene, at bage deres eget snobrød over bål og der er mulighed for at købe grillpølser og drikkevarer hos Lions Clubs i teltene, som er stillet op til lejligheden.
-Vi håber naturligvis på godt vejr til Sct. Hans festen i morgen aften, siger Hans Klausen, der er præsident for Lions Club i Aalestrup, som slår fast, at det vil blive en større og hyggeligere oplevelse, hvis arrangementet bliver begunstiget med et lunt og dejligt sommervejr.
Ud af hi og er nu placeret på Sundhedstorvet
Åbent træf for alle bag Aalestrup Idrætscenter
Hop Hans' hopppeland afløser tivolipark i år
Af Ture DamtoftAALESTRUP: For tredje gang er der begået hærværk omkring shelterpladsen ved...
AALESTRUP: Der stod en mand og vippede med sin penis.Sådan beskriver politiet den anmeldelse om...
Regionsrådsformand blev imponeret i Aalestrup
AALESTRUP: Trafikafviklingen ved Aalestrup Skole bliver løbende forbedret. I 2018 og 2019 blev der...
Men der er mange udfordringer inden byfesten igen holdes
Af Thorkil ChristensenAALESTRUP: Det som længe så ud til at være en umulighed er nu lykkedes i...
Vesthimmerland har et højt antal tilfælde af apopleksi - derfor ny akutbil