Klar til uddeling af ros(er) i Aalestrup. Fra venstre Flemming Møller Mortensen, MF, Lene Haugbølle, 3 F Midtfjord, Rasmus Vetter, Aalestrup, byrådsmedlem, Palle Jensen, formand for sundhedsudvalget i Vesthimmerland, Herdis Brix og Margit Nielsen fra Socialdemokratiet i Aars og Aalestrup.
AALESTRUP: Der var ros til de lokale kræfter, som arbejder på at etablere sundhedshuse i Aalestrup og Farsø, da Socialdemokratiets sundhedsordfører i Folketinget, Flemming Møller Mortensen, fredag var på gader og stræder i Aalestrup sammen med partifæller og formanden for 3 Midtfjord, Lene Haugbølle, Aars.
- Det betyder meget, at der ikke er for langt til sundhedstilbuddene, men at de lokale sundhedshuse er klar med et godt tilbud på sundhedsområdet. I den forbindelse tæller det på plussiden, at samlingen af de sundhedsfaglige tilbud vil gøre det mere attraktivt for sundhedspersonalet at søge til de steder, hvor de kan have sparring med kolleger, understregede Flemming Møller Mortensen.
Fagforeningsformand Lene Haugbølle pointerede, at reglerne for tilbagetrækning fra arbejdsmarkedet for nedslidte mennesker skal tage højde for, at den hævede pensionsalder ikke rammer de lavest lønnede.
- Hvert femte medlem af 3F er ikke på arbejdsmarkedet, når de fylder 60 år. De er enten nedslidte, syge eller døde, sagde Lene Haugbølle.
Hun opfordrede S-sundhedsordføreren til at kæmpe for, at befolkningen I Vesthimmerland har nære sundhedstilbud, hvor det er hensigtsmæssigt.
I forbindelse med aktionen i Aalestrup var der foruden politisk peptalk også uddeling af røde roser og et traktement af pølser i partifarven.
Klubbens første præsident var fabrikant Anton Larsen, Gedsted
Af Ture DamtoftGEDSTED: Det var en lidt overvældet Tor Berg, der forleden som den første af de nye...
Ni lokale orkestre og grupper sang og spillede
Store planer med Hougaarden, der bl. a. skal have nyt tag
Overskuddet uddeles til byens foreninger efter festen
Samme antal henvendelser i første halvår som i hele 2021
Ildsjæle troede næsten ikke deres egne øjne, da de så mail fra Landdistriktsudvalget
Madaffald og drikkevarekartoner skal også sorteres
Traktortræk fredag, 30. juli forventes at blive stort
Nu kommer der mange besøgende i rosenparken