AALESTRUP: Fredag, 1. maj bliver en både en vemodig og en glædelig dag for bedemand Jens Møller. Efter 11 år som indehaver af Vesthimmerlands Begravelse overdrager han forretningen til yngre kræfter.
Men han slipper ikke arbejdet, som han har været så glad for gennem alle årene.
Jens Møller bliver nemlig ansat hos sin efterfølger, hvor han fortsat kan betjene kunderne i området. Det er 41-årige Ditte Immersen Dalgaard, som overtager forretningen. Hun driver i forvejen Farsø Begravelsesforretning, som hun overtog i 2018.
- Selv om det er vemodigt at sælge, så glæder jeg mig til at komme ind i noget nyt og få mere sparring med kolleger. Det er også en fordel at være flere for at opretholde en fornuftig forretningsmodel, siger Jens Møller.
Vesthimmerlands Begravelse og Farsø Begravelsesforretning er begge enkeltmandsvirksomheder, og med overtagelsen får Ditte Immersen Dalgaard flere strenge at spille på. De to forretninger bibeholder begge deres navne, telefonnumre, adresser, og ansigterne bliver som nævnt også de samme.
Fra 1. juni bliver Trine Rybjerg også ansat i firmaet, så der bliver større fleksibilitet til gavn for både kunder og personale i en forretning, der aldrig holder lukket.
Ditte Immersen Dalgaard glæder sig også til det nye samarbejde.
- Målet med overtagelsen er sådan set ikke at blive større, men mulighederne ved at have kolleger i dagligdagen er attraktive, og gør min forretning mindre sårbar. Jeg havde i forvejen et godt samarbejde med Jens Møller, hvis forretning på mange måder ligner min egen. Derfor var det også en let beslutning, da han spurgte, om jeg var interesseret i at overtage hans forretning, siger Ditte Immersen Dalgaard.
Vesthimmerlands Begravelse blev etableret af Jens Fisker i 1994. I 2009 blev Jens Møller en del af forretningen, som han overtog helt i 2012.
- Det har været gode og lærerige år, og jeg ville også gerne have fortsat flere år endnu. Men man skal stoppe, mens legen er god, siger Jens Møller, der med status af medarbejder får mere tid til både børnebørn og campingvogn.
Nu er målet ved at være nået i Aalestrup
Mange gæster da butikken havde udendørs åbning
Beboerforening søgte og fik et stort beløb til projektet ved søen
Opførelsen af det nye lægehus har holdt tidsplanen
I år bliver der fokus på mængden af take-away affald
Salon Askepot er flyttet til Vestergade 18
Nu kan man igen få en rask travetur sammen med andre
Af Hanne MonradAALESTRUP: På Aalestrup Realskole glæder alle sig over, at der de sidste uger igen...
Snart flytter de mange maskiner til andre gader i Aalestrup
Skolens personale "sover med støvlerne på"
ingen nyheder i denne liste