Af Hanne Monrad
AALESTRUP: Trods Corona-restriktioner og de ulemper og udfordringer det har medført, står der nu et næsten færdigt lægehus på grunden ved Testrupvej i Aalestrup.
Tidsplanen er overholdt og lægehuset bliver færdig til indflytning 1. maj, som planen hele tiden har været, siden byggeriet gik i gang.
Det nye lægehus er på 450 kvm. og bliver konsultation for de tre læger, som indtil nu har resideret i Aalestrup Lægehus i Aagade.
Midt i december var der rejsegilde, og det var da også nogle glade håndværkere, repræsentanter fra Vesthimmerlands Kommune og initiativgruppen i Aalestrup, der glædede sig over at byggeriet fulgte tidsplanen. Sundhedsudvalgsformand Palle Jensen stod for den officielle markering, som på baggrund af risikoen for Covid-19 var reduceret. Han havde ros til entreprenører og håndværkere for godt arbejde og fordi de var helt ajour med byggeriet.
I den senere tid og videre frem til ibrugtagningen af lægehuset er der travlhed for at få de sidste detaljer på plads så de tre læger, Keld Fuglsang, Charlotte Weirsøe og Jørgen Sten Christensen kan skrive en ny adresse på deres visitkort.
De tre læger oplyser, at der i forbindelse med flytningen, holdes lukket i lægehuset torsdag, 29. april og mandag, 3. maj. De henviser til Nørager Lægehus i disse dage.
Den anden del af projektet, Aalestrup Sundhedshus, er nu også klar til start. Første spadestik tages om få dage.
Sundhedshuset har været i licitation og håndværkerne forbereder sig til byggeriet som forventes klar sidst på året 2021. Sundhedshuset kommer til at rumme fysioterapi, tandlæge og optikerforretning.
Aalestrup Læge- og Sundhedshus opføres med tilskud fra lokale borgere, erhvervslivet og foreninger. Desuden har Vesthimmerlands Kommune og Staten bidraget økonomisk. Brugerne af huset lejer sig ind.
Ud af hi og er nu placeret på Sundhedstorvet
Åbent træf for alle bag Aalestrup Idrætscenter
Hop Hans' hopppeland afløser tivolipark i år
Af Ture DamtoftAALESTRUP: For tredje gang er der begået hærværk omkring shelterpladsen ved...
AALESTRUP: Der stod en mand og vippede med sin penis.Sådan beskriver politiet den anmeldelse om...
Regionsrådsformand blev imponeret i Aalestrup
AALESTRUP: Trafikafviklingen ved Aalestrup Skole bliver løbende forbedret. I 2018 og 2019 blev der...
Men der er mange udfordringer inden byfesten igen holdes
Af Thorkil ChristensenAALESTRUP: Det som længe så ud til at være en umulighed er nu lykkedes i...
Vesthimmerland har et højt antal tilfælde af apopleksi - derfor ny akutbil