Af Torsten Hansen
AALESTRUP: De himmelstormende energipriser, og særligt prisstigninger på gas, bliver ikke et problem lige nu og her for virksomheden Himmerlands Kød, der bygger et stort slagteri i kanten af Aalestrup.
Mange nye virksomheder er gennem tiden blevet rådet til at koble sig på gasnettet, men i den nuværende situation er det ikke den mest heldige løsning.
- Vi er heldigvis ikke ved at blive koblet på gasnettet. Vi bliver koblet på AN Energi og det er vi meget glade for, siger Søren Andersen, projektansvarlig på det nye slagteri i Aalestrup.
- For os er det en bæredygtig løsning. AN Energi fyrer med flis og tager varme ned med solceller, og så ligger vi lige ved siden af fjernvarmeværket, siger Søren Andersen.
Det nuværende slagteri i Aalestrup var tidligere opvarmet med olie, men også her har Himmerlands Kød valgt at skifte til fjernvarme.
Ud af hi og er nu placeret på Sundhedstorvet
Åbent træf for alle bag Aalestrup Idrætscenter
Hop Hans' hopppeland afløser tivolipark i år
Af Ture DamtoftAALESTRUP: For tredje gang er der begået hærværk omkring shelterpladsen ved...
AALESTRUP: Der stod en mand og vippede med sin penis.Sådan beskriver politiet den anmeldelse om...
Regionsrådsformand blev imponeret i Aalestrup
AALESTRUP: Trafikafviklingen ved Aalestrup Skole bliver løbende forbedret. I 2018 og 2019 blev der...
Men der er mange udfordringer inden byfesten igen holdes
Af Thorkil ChristensenAALESTRUP: Det som længe så ud til at være en umulighed er nu lykkedes i...
Vesthimmerland har et højt antal tilfælde af apopleksi - derfor ny akutbil