Af Thorkil Christensen
KNABERFEST: Hvis nogen har opfattelsen af, at bankospil er en aktivitet på vej ud, så gælder det ikke for Knaber Banko, som blev gennemført i Aalestrup Idrætscenters store hal fredag aften.
Knaber Banko omtales også som årets store gevinst-begivenhed, og længe før spillet gik igang mødte folk op i hallen for at sikre sig spilleplader, finde en plads ved bordene, og tage et kig på alle de gevinster som forretninger, firmaer og foreninger i Aalestrup og omegn havde skænket til spillet.
Traditionen tro var det Knaberparret, i år Anna Laustsen og Michelle Søndergaard Nielsen, der stod for arrangementet. Og det blev en stor succes. Da Knaberdronningen bød velkommen over hallens højttaleranlæg var der kun få spilleplader tilbage. Der havde været tryk på med salget, som var godt organiseret ved borde og med frivillige hjælpere på halgulvet, og der var opstillet en "hestesko" til præsentation af gevinsterne - et væld af kurve og andre flotte præmier, og med et Poul Spanggaard-maleri og en Mountainbike fra Fri BikeShop som hovedgevinster. Der var samlet set gevinster for tusindvis af kroner, og der blev stille i hallen da numrene blev råbt op. Det var dog kun lige til der var een som sagde banko! Så blev stilheden afløst af en summen i hallen.
Udover almindelig banko blev der også solgt kinesisk lotteri, og der var københavnerspil, grønlænderspil og superspil - det sidste om kontanter.
Spændingen om spillets udfald krævede for nogle af de omkring 400 deltagere en rygepause udenfor hallen. I pausen blev der også serveret kaffe og brød - gratis på grund af et sponsorat fra SuperBrugsen og Guldbageren i Aalestrup.
Det blev en aften med spænding og godt humør for deltagerne, og for Knaberkomiteen blev det økonomisk et indbringende arrangement på grund af den store deltagelse, og fordi præmierne var doneret.
Bankospillet var samtidig den sidste større aktivitet i Knaberparrets regentperiode.
Thomas Dambos trold "Ivan Evigvår" bliver hjemløs
Det gode vejr var med til at trække folk til festen
Politiker skuffet over placering ved Hvamvej
GEDSTED: Selv om programmet ikke har samme omfang som tidligere år, så glæder borgerne i Gedsted...
Forældrene smilede stort over deres møgbeskidte børn
Af Thorkil ChristensenAALESTRUP: Dette års Knaberfest blev rigtig go'. Sådan lyder det fra mange af...
AALESTRUP: Der stod en mand og vippede med sin penis.Sådan beskriver politiet den anmeldelse om...
Regionsrådsformand blev imponeret i Aalestrup
AALESTRUP: Trafikafviklingen ved Aalestrup Skole bliver løbende forbedret. I 2018 og 2019 blev der...
AALESTRUP: Efter to en halv dages humanitær mission er Ejgil og Maria Vittrup tilbage i...