HVILSOM: I sidste uge optrådte elever fra Hvilsom Friskoleskoles ældste klasse sammen med Niarn foran et talstærkt publikum på Nordkraft i Aalborg.
Det skete i forbindelse med projekt ”Ordkraft”, som blandt andet er et møde mellem lyttere og læsere i alle aldersklasser og kulturpersonligheder. Her sættes der eksempelvis fokus på ordets kraft i musikken, hvor Niarn således er repræsentant for rap-genren, der spiller en væsentlig rolle i ungdomskulturen.
Den populære rapper Niarn var forud for ”Ordkraft” taget rundt på Nordjyllands biblioteker og afholdt workshops for unge. Niarn blev landskendt, da han i foråret 2010 deltog i TV2’s Allstars-udsendelser med sit kor Niarn Allstars.
Fire elever fra lærer Brian Saugbergs 7. klasse havde sagt ja til en invitation sammen med elever fra en lang række andre skoler til at møde Niarn, hvor de har skrevet, øvet og rappet sammen med Niarn.
Elevernes deltagelse skete således i forlængelse af et forløb i 7. klasse, hvor man har arbejdet med moderne dansk rap-musik, og hvorledes den type musik på godt og ondt påvirker det danske sprog, fortæller Brian Saugberg.
Ni lokale orkestre og grupper sang og spillede
Store planer med Hougaarden, der bl. a. skal have nyt tag
Overskuddet uddeles til byens foreninger efter festen
Samme antal henvendelser i første halvår som i hele 2021
Ildsjæle troede næsten ikke deres egne øjne, da de så mail fra Landdistriktsudvalget
Madaffald og drikkevarekartoner skal også sorteres
Traktortræk fredag, 30. juli forventes at blive stort
Nu kommer der mange besøgende i rosenparken
28 kunstnere har allerede sagt "ja" til at deltage
AALESTRUP: Begyndelsen og basen er i Aalestrup.Men i weekenden bredte Aalestrup Classic Bil &...