TESTRUP: Kirken er et sted for de rettroende og retskafne folk, sådan tænker de fleste. Men der findes også andre der tænker: Måske kan vi skjule vores lidt lyssky forretning i ly af kirken.
Nogenlunde sådan forestiller en medarbejder ved Testrup Kirke sig, at en ung mand har tænkt.
- En dag bemærkede jeg en vandkande der stak op mellem skvalderkål bag kirken. Ved nærmere eftersyn så jeg, at der stod fem potteplanter med skunk, men selve potterne var skjult af de høje skvalderkål, siger medarbejderen, der ikke ønsker at stå frem med sit navn, men er kendt af redaktionen.
Dagen efter bemærkede han en ung mand på scooter, der kørte ind i skoven bag kirken, hvor potterne var fundet.
- Da jeg så ham igen forleden, så ville jeg lige rundt og se, hvad han skulle. Det førte til, at jeg igen fandt potteplanter med skunk, fortsætter medarbejderen.
Denne gang var der tre potteplanter med friske skunkplanter.
Efter første høst kontaktede medarbejderen politiet. De havde dog ikke tid eller interesse i at komme til stedet. De foreslog derimod, at medarbejderen selv skulle destruere planterne.
Det blev gjort.
De seneste tre planter er også blevet destrueret.
Kirkens personale ønsker ikke, at området skal benyttes til lyssky ulovlige forretninger, derfor vil de fortsætte med at destruere planterne, hvis de finder flere.
Allerhelst håber personalet, at den unge mand finder et andet sted til sine planter.
Skunk er en plante i hampfamilien. Den er lidt stærkere end almindelig hamp.
Det er i øvrigt ikke lovligt at dyrke skunk i Danmark eller at importere det.
Thomas Dambos trold "Ivan Evigvår" bliver hjemløs
Det gode vejr var med til at trække folk til festen
Politiker skuffet over placering ved Hvamvej
GEDSTED: Selv om programmet ikke har samme omfang som tidligere år, så glæder borgerne i Gedsted...
Forældrene smilede stort over deres møgbeskidte børn
Af Thorkil ChristensenAALESTRUP: Dette års Knaberfest blev rigtig go'. Sådan lyder det fra mange af...
AALESTRUP: Der stod en mand og vippede med sin penis.Sådan beskriver politiet den anmeldelse om...
Regionsrådsformand blev imponeret i Aalestrup
AALESTRUP: Trafikafviklingen ved Aalestrup Skole bliver løbende forbedret. I 2018 og 2019 blev der...
AALESTRUP: Efter to en halv dages humanitær mission er Ejgil og Maria Vittrup tilbage i...