HVILSOM: For første gang nogensinde er der født killinger af katteracen Snow-shoe på dansk jord, nærmere betegnet i Hvilsom.
Det er det registrerede opdræt Yogini, med Helle Lenschow, Hvilsom, og Mogens og Elin Kjellerup, Viborg, der ejer de sjældne Snow-shoekatte Kiabindhi Arctic Princess og Destriers Viggo Mortensen, som er importeret til landet fra Skotland og England.
Nu har de to katte fået killinger, og det er en lille Danmarks sensation, da kuldet er det første, men forhåbentlig ikke det sidste på dansk jord.
I alt er der kommet tre dejlige killinger 15. juli i år.
Intereserede kan læse mere om katteracen og om killingerne på Yoginis hjemmeside, og opdrætterne viser gerne racen frem og besvarer spørgsmål om Snowshoe.
Thomas Dambos trold "Ivan Evigvår" bliver hjemløs
Det gode vejr var med til at trække folk til festen
Politiker skuffet over placering ved Hvamvej
GEDSTED: Selv om programmet ikke har samme omfang som tidligere år, så glæder borgerne i Gedsted...
Forældrene smilede stort over deres møgbeskidte børn
Af Thorkil ChristensenAALESTRUP: Dette års Knaberfest blev rigtig go'. Sådan lyder det fra mange af...
AALESTRUP: Der stod en mand og vippede med sin penis.Sådan beskriver politiet den anmeldelse om...
Regionsrådsformand blev imponeret i Aalestrup
AALESTRUP: Trafikafviklingen ved Aalestrup Skole bliver løbende forbedret. I 2018 og 2019 blev der...
AALESTRUP: Efter to en halv dages humanitær mission er Ejgil og Maria Vittrup tilbage i...